• Základné informácie o maturitnej skúške

Informácie o maturitnej skúške:

maturita 2024

Priloha_5-_pokyny_a_informacie_pre_ziakov.pdf

Harmonogram riadneho termínu EČ a PFIČ MS 2024:

12. marec 2024 (utorok) – slovenský jazyk a literatúra

9.45 – 11.25 administrácia testov EČ MS

11.25 – 12.20 prestávka

12.20 zverejnenie tém PFIČ MS, žiaci sú v učebniach pod dozorom administrátora

13.00 – 15.30 administrácia PFIČ MS.

• 13. marec 2024 (streda) – anglický jazyk B1 a B2

9.45 – 11.45 (9.45 – 11.25) administrácia testov EČ MS – úroveň B2. (V ďalšom texte pre úroveň B1 platí časový údaj uvedený v zátvorke.)

11.45 – 12.30 (11.25 – 12.30) prestávka

12.30 zverejnenie zadaní PFIČ MS, žiaci sú v učebniach pod dozorom administrátora.

13.00 – 14.00 administrácia PFIČ MS

V zmysle Prílohy č. 2, časť III. bod 5 vyhlášky č. 224/2022 Z. z. o strednej škole (ďalej len vyhláška č. 224/2022 Z. z.) je povinnosťou strednej školy zverejniť maturitné zadania pripravené príslušnou predmetovou maturitnou komisiou sedem dní pred termínom konania ústnej formy internej časti maturitnej skúšky v príslušnej škole.

Organizáciu MS upravuje zákon č.245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a vyhláška č. 224/2022 Z. z. o strednej škole v znení neskorších predpisov. Realizáciu EČ MS a PFIČ MS zabezpečuje NIVAM.

Žiak môže konať MS iba z vyučovacích predmetov(okrem výchovných vyučovacích predmetov), ktoré sú uvedené v učebnom pláne školy a v ktorých sa vzdelával. MS zo všetkých maturitných predmetov, okrem cudzích a druhých vyučovacích jazykov, sa vykonáva na jednej úrovni. MS z cudzích jazykov sa vykonáva na dvoch úrovniach B1 aB2 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky.  Žiak strednej odbornej školy a konzervatória si vyberie, na ktorej úrovni ju chce vykonať (B1 alebo B2). EČ a PFIČ MS môže žiak vykonať iba  z jedného cudzieho jazyka, ktorý si žiak určí pri prihlasovaní na MS.

Žiak posledného ročníka študijného odboru v strednej odbornej škole do 30. septembra príslušného školského roka písomne oznámi triednemu učiteľovi predmety, ktoré si zvolil na MS. Zároveň oznámi aj predmety, z ktorých chce vykonať dobrovoľnú skúšku. Z predmetu zo skupiny cudzích jazykov oznámi aj zvolenú úroveň B1 alebo B2.

Maturitná skúška pozostáva z:

EČ – externej časti (test zo slovenského jazyka a literatúry, cudzieho jazyka)

PFIČ – písomnej formy internej časti (sloh zo slovenského jazyka a literatúry, cudzieho jazyka)

ÚFIČ – ústna forma internej časti (ústna odpoveď pred maturitnou komisiou,  zo slovenského jazyka a literatúry, cudzieho jazyka)

PČ OZ – praktická časť odbornej zložky ( na konkrétnom oddelení v zdravotníckom zariadení)

TČ OZ – teoretická časť odbornej zložky (ústna odpoveď  z odborných predmetov pred maturitnou komisiou)

EČ a PFIČ sa realizujú v marci príslušného školského roka.

ÚFIČ, PČOZ, TČ OZ sa na SZŠ Kukučínova v Košiciach realizujú spravidla koncom mája príslušného školského roka.

Zadania ÚFIČ MS sa nezverejňujú. Maturitné zadania a úlohy v nich vychádzajú z platných cieľových požiadaviek na vedomosti a zručnosti maturantov pre príslušný predmet a úroveň, ktoré sú zverejnené na webovej stránke ŠPÚ.

Žiak úspešne vykoná MS z predmetu, ktorý má EČ a PFIČ MS, ak jeho hodnotenie z ÚFIČ MS:

a) nie je horšie ako stupeň prospechu 3 (dobrý) a v PFIČ MS získa úspešnosť vyššiu ako 25% alebo v EČ MS získa úspešnosť vyššiu ako 33%, alebo

b) je stupeň prospechu 4 (dostatočný) a v PFIČ MS získa úspešnosť vyššiu ako 25% a súčasne v EČ MS získa úspešnosť vyššiu ako 33%.

Ak žiak strednej školy neúspešne vykonal MS z niektorých, najviac však z dvoch predmetov, môže mu ŠMK povoliť konať opravnú skúšku z týchto predmetov alebo časti a formy skúšky z týchto predmetov (školský zákon,§88, odsek1a2).

Žiak, ktorý nevykonal úspešne MS z predmetu, požiada ŠMK o opravnú skúšku z tohto predmetu. Vo svojej žiadosti špecifikuje, ktorú časť alebo formu MS chce opravovať (školský zákon, §88, odsek1a2). Môže požiadať o opravnú skúšku iba tej časti alebo formy, v ktorej bol neúspešný.